Ето го и 31 декември. За радост на едни и за жалост на други, светът не свърши. И тъй като краят се не види, хората правят равносметки... и/или дават обещания на себе си, а понякога и на другите...или просто споделят надеждите си, скрити под формата на новогодишни пожелания...
понеделник, 31 декември 2012 г.
преди края на годината
Ето го и 31 декември. За радост на едни и за жалост на други, светът не свърши. И тъй като краят се не види, хората правят равносметки... и/или дават обещания на себе си, а понякога и на другите...или просто споделят надеждите си, скрити под формата на новогодишни пожелания...
четвъртък, 6 декември 2012 г.
Плановикът Теофраст
1. да живея във вечната драма на провалените си планове
или
2. да приема , че плановете са нещо пожелателно и ако се изпълнят е супер.
понеделник, 3 декември 2012 г.
Вогоните* и предучилищното обучение
- Групите са препълнени.
- “Леличките” постоянно се сменят, поради изключително доброто заплащане. В групата на дъщеря ми половин година нямаха помощник-възпитател. После дойде една изключително мила жена, която работеше цял ден и помагаше и на двете групи. Е, колкото и да е добронамерена, работлива и чувствителна към нуждите на децата, все пак не е Шива!
- Поради факта, че децата са много, а учителката една, свободната игра е сведена до минимум. Не е възможно един човек да опази 30 деца, пуснати да беснеят на воля. Затова всичко е организирано и под строй. И това е добрият вариант. Лошият е – зомбита пред телевизор.
- Децата в трета група имат повече учебни помагала, отколкото аз съм имала в 4 клас! Програмите по които се работи няма да ги обсъждам – те са разнообразни и все адекватни. Обикновено включват седене в кръг на столчета или седене на маса.
- Храната – единственото ѝ хубаво нещо е, че е контролирана. Изисквания има, но пари няма. Да се оправят директорите както могат. Ако пък имате късмета да сте семейство вегетарианци или пък детето ви да е алергично към нещо, шансът да се съобразят с вашите изисквания е почти равен на нула.
вторник, 18 септември 2012 г.
ах, тази дисциплина
Мислех, че темата за образованието ще ме подмине тази година, но...не било писано :)
Поводът – един разговор и ей тази статия.
Макар да смятам, че наблюденията са точни, за мен изводите и предлаганите мерки са леко погрешни. Защо? Защото лекуват симптома, а не причината.
Вярно е, че когато в 9 сутринта отивах на работа, срещу училището децата /12-13 год./ пиеха бира. Но да започнем от това, кой им продава тази бира? Нали е забранено да се продава алкохол на лица под 18 години?! Кой им продава цигарите, които пушат? Някой санкционира ли го този, който продава? И несанкционирайки ги, какво послание предава на останалите членове на обществото, в частност децата?
Това е само един пример. Може да има още много. Поведението на децата отразява неспособността ни да реагираме на новите условия. Като родители, като съседи, като членове на обществото. Училището не е лек за недъзите на обществото, то е огледало. Ако децата се държат като че са господари на Вселената, вероятно родителите им също го правят – вкъщи, в офиса, на пътя, в магазина.
Да, правила трябва да има. И наказания за неспазването им също. Защото без санкция, няма смисъл от правилата. Въпросът е какви са правилата, а също и какви алтернативи даваме. Това ми напомня за примера с децата в детската градина: ако едно дете тича и му кажеш “Не тичай!”, то не знае какво да прави и е много вероятно да продължи да тича, защото не вижда алтернатива. А не защото е лошо, невъзпитано, недисциплинирано и иска да ти скъса нервите. Но ако му кажеш “Ходи бавно”, вероятността да изпълни предписанието е много по-голяма. Ако пък добавиш и причина, поради която да го направи, нещата стават съвсем различни.
За мен, желанията за “оценка за дисциплина”, “намаляване на поведението” и подобни са равносилни на “Не тичай!”. Без останалата част, обаче, те се обезсмислят.
понеделник, 16 юли 2012 г.
Dream a little dream
“Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.”
А как се измерват мечтите? На кило...или на метър? Може би в куб. см.?
И как разбираме, че една мечта е по-голяма от друга? И по-важна...
Толкова важна, че може да ни позволи да преминем, като влак с надута свирка, през мечтите на другите. И без да ги попитаме, да струпаме камъни по пътя по който са тръгнали... вероятно към своята мечта...
Като почнем да си ги мерим... мечтите... дали ще станем по-големи? По-силни, по-щастливи и по-удовлетворени...
На мен една малка мечта /at a time/ ми стига. Сигурно, защото съм малък човек. Малък човек в мир със себе си. В общия случай, и в мир с околните. И нямам никаква потребност да наричам останалите вагони и да ги обвинявам във възпрепятстване на движението ми към върха - мечта. Защото "I have a dream" не означава, че 100 човека трябва да ме последват с УРА! Означава просто, че АЗ имам мечта. Моя, малка мечта. А ако другите ме последват, тя ще порастне. Ето така се измерват мечтите. Поне според мен.
сряда, 13 юни 2012 г.
Хуманната медицина
НО все пак...
Не виждам нищо хуманно в това, малки деца да стоят в болница, без родителите си. Разбира се, че има вариант и родителят да остане – срещу скромна сума, може да стои денонощно на стол до детето си. Или пък да си легне с него в детското легло. За своето нахалство той ще получи пълна порция “погледи на криво” и “язвителни забележки” от повечето медицински лица по веригата. Ако пък реши да зададе някой въпрос и да поиска разяснение, това се счита за върховна проява на недоверие и незачитане на лекарския авторитет.
Не виждам нищо хуманно и в това, да се събират по 100-200 лева от бащи, които са решили да присъстват на раждането на детето си. Моята братовчедка коментира тази практика така: “Е, за какво?! Че ще се държат по-прилично от обикновено ли?”. Все пак трябва да отчетем, че Токуда обяви, че присъствието на бащата вече нямало да се заплаща при тях. Вероятно цените на някои други услуги ще бъдат повишени, но както казах, аз съм предубедна по дифолт.
За отношението към раждащата жена мога да изпиша тонове. Но няма. Защото сега искам да пиша за друго. За онова ужасно изпитание детето ти да се роди мъртво. Или да почине скоро след раждането.
Защото всичко написано досега е нищо, в сравнение с това, да не можеш да се сбогуваш с детето си. Струва ми се не просто нехуманно, струва ми се зверско да зачеркнеш болката на едно семейство с безумното: “Вие сте млади, ще имате други деца!” Защото едно дете не започва живота си в болницата, под светлините на лампите. За семейството си, то е човек от първия ден на зачеването /а често и от по-рано/. То не е просто къс месо, което не е успяло да стане човек. То е човек, който е живял твърде кратко. И неговата смърт означава прекършени мечти, неизживяни радости и огромна пустота. За цял живот.
И когато този факт се стоварва върху семейството с цялата си непоносима тежест, на родителите не просто не се оказва психологическа подкрепа, на тях не им се показва детето, защото то принадлежи на болницата. Онова дете, което месеци на ред е стояло под сърцето на майката. Онова същото дете, което е ритало ръката на баща си. Това дете в България се нарича “биологичен отпадък”. Просто защото е живяло твърде кратко, за да получи ЕГН.
Не можах да отида на протеста пред МЗ, но наистина се надявам тази борба да не продължи с години. Междувременно, ако смятате, че това ви късае, може да подпишете петицията.
И да, знам, че хуманната медицина се нарича така, защото се занимава с хора, а не защото предлага човешко отношение. Все пак, едното не пречи на другото!
четвъртък, 5 април 2012 г.
за някои (мало)важни неща в обучението
Ния ходи на училище. Вече почти цяла учебна година. Справя се добре. Харесва учителките си /това е важно за първолаците/. С изключение на госпожата по английски. И вече отива с нежелание в петък, когато е единственият ден с час по английски.
Разпитах какво се случва с английския и получих тъжен отговор: “Ами госпожата все е недоволна от мен. Нищо не и харесва как го правя.” Оказа се, че проблемът не е в английския. Думите, песните и дори дисциплината /тази свещена тема!/ са си ОК. НО рисунките, които правят в час по английски не били на висота! Нейните рисунки! Тя, която познава всички цветове, откакто е навършила 18 месеца и рисува горе-долу от тогава, не може да покрие изискванията за рисунка на учителката по АНГЛИЙСКИ! Ето това за Ния е дълбока и жестока обида. Все пак, според брат и, Ван Гог е известен почти колкото нея. ;)
Аз пък си мислех, че рисунките са за разтоварване, за смяна на дейността, за разнообразие, за "връзка" и по-лесно възприемане. Не съм предполагала, че е от изключителна важност за часа по английски да се нарисува точно копие на мечо Пух. Някакси по-важно ми се струва старанието и желанието да се направи рисунката. Обаче, може и да греша. Може и да съм пропуснала този час по педагогика в университета, понеже не ходех много редовно на лекции.
Далеч съм от мисълта да демонизирам госпожата по английски. Не е възможно да знаеш интересите и крехките места на всички деца. Всъщност, изобщо не става дума за английския, нито за преподавателката. Става дума за мен. Лично. И моето цялостно разочарование от начина по който се обучават децата ни – от детската градина до университета. И от това, че вече толкова години никой не си задава въпроса ” Защо същите тези деца, които тръгват в първи клас с огромно удоволствие, в четвърти клас вече масово не искат да ходят на училище?”. Или по-скоро от това, че не искат да му отговорят хората, от които зависи нещата да се променят.
И накрая ще кажа, че съм напълно съгласна с Жустин, относно алтернативното образование.
понеделник, 5 март 2012 г.
четвъртък
някога
в четвъртък
сърцето ми се скъса
насред Витошка.
Остана
някъде
между трамваите,
отмиращи наляво
и бързащи надясно.
Днес
по Витошка
няма трамваи.